Daj głos!

by - kwietnia 12, 2017


   Pomimo iż jestem optymistką, może nawet i niepoprawną, to miewam takie chwile, w których uważam, że życie jest smutne. Stan ten wywołują u mnie zazwyczaj nieszczęścia, które przytrafiają się dookoła mnie. Głód, wojny, choroby czy śmierć. Ale powody do złego samopoczucia miewamy na każdym kroku i gdyby tak zacząć, to dostrzegać to zapewne większość z nas już dawno popadłaby w depresję. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile na świecie jest zła. Kłótnie, swoje i znajomych. Upadki firm, restauracji, zerwanie umów. Rozpady związków, zakończenie wieloletnich przyjaźni. Najgorsze jest to, że wielu z tych tragedii można by uniknąć i to dzięki zwykłej, ludzkiej rozmowie. To właśnie przez nasz brak umiejętności rozmawiania powstaje tyle konfliktów, tak wiele się kończy, tak wiele psuje. Najwyższy czas to zmienić.

   Nie jesteśmy zwierzętami. Nie polujemy na obiadu, nie szarpiemy się, nie ustalamy hierarchii. Dbamy o rozwój psychiczny i intelektualny. Wygrywa osobnik z największym IQ, a nie sile mięśni. Tyle nas różni od zwierząt. Zachwycamy się sztuką i muzyką. Dostrzegamy piękno w najdrobniejszych rzeczach. Możemy tworzyć, marzyć, wymyślać, mówić. To smutne, że tak rzadko z tego korzystamy.
   Okiełzaliśmy ogień, oswoiliśmy zwierzęta i zyskaliśmy nad nimi władzę. Opanowaliśmy ziemię, wynaleźliśmy koło i kilkanaście pierwiastków. Jesteśmy wstanie oglądać rzeczy tak małe, że można byłoby powątpiewać, czy istnieją. Mamy ogromną wiedzę o każdej dziedzinie życia. Podróżujemy po kosmosie, byliśmy na Księżycu i Marsie. Jesteśmy panami świata, a przyjdzie taki czas, że sami się pozabijamy. Wykończą nas wojny i konflikty, bo nie umiemy się porozumieć. Pycha, zachłanność i chęć zysku doprowadzi królujący gatunek do wyginięcia.
    Smutne, że nie potrafimy zrozumieć drugiej osoby i znaleźć kompromisu. Nie umiemy rozmawiać nawet z najbliższymi osobami. Tak trudno nam przyznać się do czegoś, zgodzić się z tym, że zawiniliśmy. Skoro jesteśmy jak zwierzęta, nie umiemy się komunikować, to może powinnam tak o nas mówić? Ej, Ty! Tak, Ty. Daj głos!
   Już 3-4 letnie dziecko mówi biegle w swoim ojczystym języku. Potrafi wyrażać swoje uczucia, nie kłamie, mówi co chce. Nie krępuje się i nie wstydzi, a przynajmniej nie swoich najbliższych. Czy to normalne, że z czasem ta zdolność zanika?
   Nigdy nie jest za późno, żeby znowu nauczyć się mówić. Chcesz coś komuś wyznać? Zrób to, teraz.  Usiądź, weź głęboki oddech i mów. Nie bój się, nikt Cię nie ugryzie. Wbrew pozorm nie jesteśmy zwierzętami. 

You May Also Like

11 komentarze

 1. Problemem ludzi w dzisiejszych czasach jest to, że gonią za pieniędzmi, chcą się wspinać po szczeblach kariery i zapominają, że mają rodziny, przyjaciół, znajomych, z którymi powinni spędzać czas. Najgorsze jest to, że tak nam weszło w krew to uganianie się za materialnymi dobrami, że już nawet małe dzieci potrafią dokuczać sobie nawzajem, bo ktoś jest biedniejszy. Przerażające! Czasem powinniśmy usiąść, wyciszyć się i przypomnieć sobie o tym, co tak naprawdę daje nam szczęście, a na pewno szybko sobie uświadomimy, że nie są to ani władza, ani pieniądze!

  Obserwuję oczywiście! Też masz pięknego bloga i będę z chęcią zaglądać <3

  OdpowiedzUsuń
 2. To co napisałaś jest szczere i widać że trochę ci siedziało na sumieniu, pisząc to przelałaś to wszystko 'na papier' i powstał wspaniały post. To jest u ludzi najgorsze - brak porozumienia, wspólnej rozmowy. Ilu ludzi moglibyśmy uratować poprzez brak wojen, ile ludzi mogło by przetrwać gdyby nie panujący głód na świecie, ile smutków moglibyśmy pominąć gdyby nie przykre słowa w naszym kierunku, ilu śmierci ludzi - samobójców - można by było uratować poprzez porozumienie, rozmowę, wsparcie.. Miliony, miliardy.. Niestety żyjemy w czasach w których człowiek dla człowieka wilkiem, to jest smutne co się dzieje z ludźmi poprzez zaślepienie poprzez pieniądze, status społeczny..

  OdpowiedzUsuń
 3. To co piszesz to mądrze napisane, gdyby każdy słuchał siebie, albo chociaż żeby nie traktował jak powietrze że mądrzejszy we wszystkim jest, albo chociaż przyznawać rację w słuszne racji to od razu zmienia postać rzeczy. Oczywiście to tylko moje skromne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam sobie post i doszłam do wniosków: czemu w ogóle porównywać ludzi do zwierzęta? Co to Nam da? Lepiej weźmy się w garść. Często zwierzęta są mądrzejsze od Nas - tak, tak uważam :) moja skromna opinia. Jednak zgadzam się z Tobą w większości postu. Świat chociaż jest piękny, jest bardzo smutny. Ciągle jakieś ataki terrorystyczne, złe działania polityków, choroby i nie tylko. XXI wiek, moja droga. Tego właśnie się doczekaliśmy.

  Zagłada ludzkości - niebawem.
  Żadnej Apokalipsy nie będzie.
  To my - ludzie! Nawzajem się pozabijamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama rozmowa też nie wystarczy niestety, bo przez nią kłótnia może się rozwinąć. Wojna też może wybuchnąć po wymianie zdań. To, czego nam potrzeba to zrozumienie. Trzeba spróbować zrozumieć i mieć szacunek do tego co się słyszy, choć może się z tym nie zgadzamy. Trzeba nauczyć się chodzić w czyichś butach, by móc racjonalnie ocenić sytuację i w jak najmniej szkodliwy dla obu stron sposób z niej wyjść. Kompromis.

  Co do tego zła na świecie, to masz rację. Każdy jest w jakimś stopniu nieczuły na to co się dzieje. Nie każdy przecież się przejmie, że na Sri Lance ktoś popełnił samobójstwo, tym bardziej nie będą opłakiwać tej osoby, tak jakby ją znali. I dobrze. Biorąc pod uwagę to co się dzieje (tak jak mówiłaś) wszyscy popadlibyśmy w depresje. A jak do tego dojdą własne problemy - hoho - to dopiero byłby bałagan nie do posprzątania. Temu minimalizuje swoje własne emocje, bo za dużo już mam tych złych. :P Wolę być nieczuła niż smutna, bo tak lepiej funkcjonuje.

  Oczyoutsidera blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Piszesz, że nie jestesmy zwierzetami. Zwierzeta okazują sobie uczucia, przywiązanie, opiekują się potomstwem, zabijają tylko w celu zdobycia pożywienia. Myślę, że ludzie mogliby się uczyć empatii od zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda, ale chodziło mi tu o inny aspekt zwierząt czyli brak rozmów (co jest logiczne, w końcu nie potrafią mówić) i rozwiązywanie konfliktów siłą. ;)

   Usuń
 7. "Człowiek człowiekowi staje się wilkiem, skacząc sobie nawzajem do gardeł, skąd w nas jest tyle jadu, nienawiść oraz wrogości i złośliwości czy nawet zawiści, który zewsząd aż się wylewa. Niczym niszcząca, wulkaniczna lawa, która pochłania wszystko i wszystkich, najwięcej jest go oczywiście w komentarzach w internecie. Na świecie jedni ludzie umierają, podczas gdy drudzy wyśmiewają się z tego i szydzą lub namawiają innych do zabicia. W komentarzach oraz swoim zachowaniem okazują wręcz otwartą nienawiść i wrogość skierowaną przeciwko innym. Zdarza się, że także nawet przeciwko sobie, tak nie powinno być. Przecież od tego wszystko się zaczynają wszelkie przejawy agresji. Nigdy nie obrażajmy oraz wyzywajmy czy obrażajmy siebie nawzajem, bo możemy kogoś zranić i ta osoba może chcieć popełnić samobójstwo przez nasze złe, a przede wszystkim odrażające zachowania. Niby tacy dorośli, a zachowują się jak rozwydrzone, rozkapryszone dzieci, którym wszystko naokoło wolno, ponieważ nic im tak naprawdę nie można powiedzieć, ponieważ od razu przystępują do ataku, wiedzą po prostu swoje i nikt nie jest w sanie ich przekonać, że jest inaczej. Również byłam hejtowana, więc wiem coś na ten temat. Rozsiewają wokół siebie tylko nienawiść, a tym samym wrogość. Nic innego ich nie stać i nic nie potrafią nic, ponieważ nic w swoim życiu tak naprawdę nie osiągnęli. Potrafią wylać na boga ducha winnych ludzi wiadro pomyj i zrównać ich z błotem. Naprawdę nie warto się przejmować tym, co sobie o nas pomyślą. Trzeba robić po prostu swoje i nie przejmować się hejterami, którzy uzewnętrzniają swoje problemy, złość oraz frustrację na drugiego człowieka. Ponieważ nic i nikt im się nie podoba, cokolwiek byśmy zrobili to i tak będzie źle. Każdy bloger lub osoba publiczna posiada grono swoich hejterów, a każdy z nich, zamiast docenić czyjąś twórczość, rozsiewają w internecie pomyje na drugiego człowieka.


  Niektórym ludziom to się chyba w łbach poprzewracało, kto pozwolił wykorzystywać straszliwą tragedię całych rodzin do swoich niecnych planów, co oni w ten sposób chcą udowodnić, a tym samym osiągnąć. Nie liczą się z nikim, chęć rozgłosu jest większa niż uczucia krewnych i bliskich ofiar, niż chęć zarabiania pieniędzy. Jak można nad grobem urządzać sobie „taniec” czy nawet robić z tego „przedstawienie” dla mediów, ponieważ to oglądamy, tym samym nabijamy innym „hajs". Wszystko i tak tylko na pokaz, bo przecież musi się zgadzać. Również ludzie na własną odpowiedzialność niszczą swoje zdrowie oraz życie. W Kawałek po kawałku niszczą, zmieniając nas z krwiożercze bestie pełne jadu, nienawiści oraz stale walczące nie tylko ze sobą, ale i innymi. Na każdym kroku atakujące ludzi, tylko, dlatego że mają inne zdanie niż my. Najgorzej, jeśli znajdzie się choć jeden człowiek, który będzie kopał czy obrażał, wtedy potrafi pociągnąć za sobą innych zachowujących się w identyczny sposób. Strasznie wkurzają mnie osoby, które swoim nie tyle podłym, ile chamskim zachowaniem potrafią złego uczynić drugiemu człowiekowi. Niektórzy ludzie zachowują się jak dzikie zwierzęta, jakby całkiem zatracili swoje człowieczeństwo, są nawet o wiele, wiele gorsi od zwierząt pod względem swojego bestialstwa i okrucieństwa pastwiąc się oraz znęcając nad innymi, nie tylko fizycznie. Niebezpiecznie przekraczają zakazaną granicę. W dzisiejszych czasach inni chyba posiadają zlodowaciałe, a nawet serca z kamienia. Straszne to kiedy ludzie niszczą oraz nienawidzą się wzajemnie. Ciężko się na to patrzy, serce wtedy najbardziej właśnie boli, kiedy wyśmiewają się z innych osób i wyzywają od najgorszych. Takie osoby nie znajdując zrozumienia wśród swoich rówieśników, będąc ciągle wyśmiewanym, zaczynają myśleć o własnej śmierci oraz jak tego dokonać, wybierają samobójstwa, bo nie chcą już żyć".

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądrze napisane! Od razu mi lepiej, że są ludzie, którzy naprawdę jeszcze mają trochę oleju w głowie, i wiedzą co dobre, a co nie. I również potrafią postępować właściwie. To już rzadkość.
  Pozdrawiam, jestemnatasza.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. To od nas zależy jak będzie układać nam się w życiu, co osiągniemy, z kim będziemy żywić relacje, a kogo omijać szerokim łukiem.
  Traktujmy innych tak, jak sami byśmy chcieli być traktowani :)
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. W naszym świecie ogromnie mnie denerwuje brak umiejętności rozmawiania, a zwłaszcza w przypadku z najbliższymi. Często gramy, zakładamy jakieś maski. Tylko pytanie po co? Ludzie na siłę próbują kogoś zmieniać zamiast zająć się sobą. Ja zawsze staram się mówić to co myślę, ponieważ mimo, że mogę być lekko niegrzeczna to nigdy nie zamierzam kłamać :) Chociaż czasami mi się zdaje to przyznaję bez bicia. Ale brak komunikacji rodzi wyłącznie milczenie, która potem cytując jakiś cytat zalega dosłownie jak beton. Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń